Село РОСОХИ

800 років під покровом Божої Матері
 

Назва села походить від слова "росоха"(глибокий крутояр, бескид).

Село Росохи, Волошинівська сільська рада - (з 1991року по 2020рік).

З 25.11.2020року Старосамбірська ОТГ, Самбірський район,

Львівської області, Україна, поштовий індекс 82072.

 

Перша письмова згадка датована 1566 роком.  Територія населеного пункту 387 га., під забудову та присадибні ділянки 315 га., орна земля 83 га., пасовища 105 га., громадські ліси 300, кількість населення 301 чоловік. Діє початкова школа, заклад охорони здоров'я ФАП, Народний дім, магазин.

За місцевими легендами історія села налічує не менше 800 років, хоча офіційна згадка про село датується 16 ст.

 

На околиці села на високому пагорбі під прикриттям кам'яного оборонного муру стоїть церква-фортеця Різдва Пресвятої Богородиці (ХV-ХVІ ст.) і дзвіниця (XIX ст.). Товщина церковних стін перевищує 1,5 метрів. На жаль, ґонтовий дах нещодавно замінили металевими листами.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці побудований в 13 столітті - перебудований в 1896 році та реставрований у 1926 році, храмове свято 21 вересня.

Відстань до районного центру 18 кілометрів, до найближчої залізничної станції Стар’ява 12 кілометрів, пожежної частини 18 кілометрів, лікарні 17 кілометрів, до Львова 130 кілометрів. Дороги із чорним покриттям 3 км, із ґрунтовим 1 км. Через село протікають річки Росошка і Лисівка, - притоки Стрив'яжа.

Адміністративно-територіальна приналежність с. Росохи історія.

 

 

ІСТОРІЯ ЦЕРКВИ РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ В СЕЛІ РОСОХИ
- Rosochy (пол.), Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rosochach (пол.)

Тип споруди: оборонна церква
Історичне сповідання: православ'я

Сучасна приналежність:  ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА УКРАЇНИ

 

 


13 століття. Точно невідомо, коли саме було засновано село. Його перші письмові згадки відносяться до 2-ї половини 16 століття, але місцеві легенди відносять виникнення Росохів до початку 13 століття. На думку місцевих жителів і деяких дослідників, історія села налічує не менше 800 років.

 

Вчений-реставратор Іван Могитич вважав, що церква в Росохах була побудована вже в 13 столітті, хоча більшість дослідників схиляються до версії, що храм звели кількома століттями пізніше. Як місце для будівництва храму вибрали невеликий пагорб, розташований біля дороги, що перетинає село.

Серпень 1566. Перша письмова згадка про Росохи. Тоді поселення було відзначено в грамоті, в якій фіксувалася передача колоністам Іоанну і Георгію Скултетті ряду володінь, розташованих вище селища Стара Сможа. Оригінал тексту грамоти на латині: «A. 1566. Fer. secunda post festum Sancti Bartholomei Apostoli. Samboriae. Facultas Magnifici Starzechowski, Providis Joanni et Georgio Scultetis, locandi in rivulo dicto Rosoka, superius villae Antiquae Smoza, villam Rosthoka appellandam, data. In qua, ad Scultetiam, duo lanei agri, et tertius pro Poponatu, cum molendino, taberna, torquatili, de censu ac dationibus tertia parte, laboribus subditorum, consuetis, tortis, strennis, conferuntur ».

15 - 16 століття. Більшість дослідників вважають, що кам'яна церква в Росохах була побудована в цей період. Крім культових функцій, храм, як найбільш ґрунтовна споруда села, використовувався ще в якості головного пункту оборони  Росохів. За його стінами могли сховатися жителі села під час набігів татар, або у випадку іншої військової загрози.

Матеріалом для побудови церкви послужили плоскі ламані камені, скріплені вапняним розчином з домішками товченої кераміки і деревного вугілля. Храм Тричастинний з трьома верхами. У його об'ємно-просторовій композиції були використані прийоми, властиві дерев'яній архітектурі. Церква складається з квадратного в плані неф, до якого із заходу примикає квадратний бабинець, а зі сходу - прямокутна в плані апсида. Бабинець та апсида мають меншу ширину і висоту, ніж неф. Товщина стін церкви перевищує 1 метр, місцями доходить до 1,5 метрів. У західній стіні бабинця прорізаний прямокутний дверний отвір, перекритий лучкових аркою. Північну і південну стіни нефа прорізають по 2 вікна, влаштовані у нішах, вони також перекриті лучковими арками. У південній та північній стіні апсиди влаштовані 2 невеликих віконця. Всі три обсягу храму здаються приземкуватими і ґрунтовними. Відчуття потужності спорудження церкви підсилюють масивні похилі контрфорси, якими укріпили кути бабинця, нефу і апсиди. Точно невідомо, як саме виглядали верхні частини храму в початковому періоді його історії. За кілька століть їх могли сильно перебудувати, в результаті чого церква могла втратити ряд архаїчних оборонних рис, оскільки, ймовірно, саме її верхня частина колись була пристосована до оборони. Пізніше, після ряду перебудов, кожен з обсягів церкви покрили ґонтовою шатрової покрівлею з за ломами.

 

Росохи: вид на церковь с северо-запада Росохи: вид на церковь с запада Росохи: вид на церковь с юга Росохи: вид на церковь с юго-востока Росохи: вид на церковь с северо-востока
Ще одна лінія оборони церкви представлена ​​кам'яною стіною, яка оточувала храм. Стіна захищала прямокутну в плані територію. Вона була побудована з таких же каменів, які використовувалися при будівництві церкви. Камені зовнішньої огорожі, ймовірно, скріплені глиняним розчином. Стіну прорізали чотирикутні бійниці, канали яких розширювалися як із зовнішнього, так і з внутрішньої сторони огорожі. Точно невідомо, як саме виглядала верхня частина огорожі храму - в нинішньому стані її перекриває двосхила покрівля, накрита листами шиферу. Раніше замість шиферу використовувався ґонт. Вхід на територію храму був влаштований в центрі західної стіни зовнішньої огорожі, якраз навпроти входу до церкви. Невідомо, як саме виглядали старі ворота, влаштовані в стіні. У наші дні на їх місці знаходиться проста кубічна дерев'яна конструкція з двостулковими воротами, увінчана трикутним фронтоном і двосхилим дахом. Можливо, колись із зовнішнього боку огорожі міг знаходитися невеликий рів. Варто зазначити, що з датуванням стіни справи йдуть ще гірше, ніж з датуванням храму. Так, наприклад, ряд дослідників вважає, що вона була побудована в 18 або навіть в 19 столітті, тобто вважається, що огорожа не ровесниця храму.

 

Росохи: общий вид на комплекс церкви с запада Росохи: вид на комплекс церкви и оборонную стену с юго-запада Росохи: юго-западный угол стены Росохи: западная стена церкви Росохи: западная стена и ворота Росохи: общий вид на стену церкви с северо-запада
Росохи: юго-восточный угол внешней стены церкви Росохи: северо-восточный угол внешней стены церкви Росохи: северо-западный угол внешней стены церкви Росохи: бойница в северной стене церкви Росохи: бойница в восточной стене церкви Росохи: бойница в северной стене церкви 2

По інших ранніх будівлях на території храму немає жодної інформації. Дзвіниця в південно-західному куті двору була побудована в 19 столітті. Якою була раніша дзвіниця і де вона перебувала - невідомо.

 

15 - 17 століття. Можна припустити, що церква неодноразово піддавалася ворожим нападам, проте відомості про них вкрай скупі. Непряму згадка про один з таких нападів можна знайти в «Географічному словнику королівства польського» (виданого в 1888 році), який з посиланням на джерело 1834 повідомляє, що в церкві зберігається гаківниця (кріпосна дульнозарядна рушниця), з якої Терлецький вбив татарського ватажка під час нападу кримчаків на Росохи. Подальша доля рушниці невідома. Також незрозуміло, коли саме відбувся описаний напад татар.

 

 

 

 

18 - 19 століття. Після того, як припинилися татарські набіги, і оборонні функції храму перестали бути затребуваними комплекс, ймовірно, поступово перебудовується. У ході цих перебудов вже не стояла мета зберегти оборонні елементи будівель і деякі з них могли бути знищені. Храм продовжував діяти, але вже виключно як культова споруда.

18 березня 1708. У газеті «Rozmaitości» за 1834 рік повідомлялося, що в Росохах, в яких тоді проживало дуже багато шляхти, знаходиться наказ гетьмана великого коронного Адама Сенявського (близько 1566) з його особистим підписом. У цьому документа Сенявський заявив про свою протекцію над декількома поселеннями, в числі яких були  і Росохи. Документ свідчив:

«Адам з Гранова Сенявський, воєвода Белзького, гетьман великий коронний і т.д. передає цей мій ордінанс їх світлість панам полковникам, оберштерам, ротмістра, обер-лейтенантам, поруччикам, хорунжим і іншим командирам військ Його Королівської Величності і Речі Посполитої, щоб з його слів знали, що володіння: Терло, Любохова і Росохи так особливої ​​в мене хочуть мати протекції, і не як інакше, а тільки як мої власні до всілякої оборони [в цьому місці текст оригіналу нечитабельним] собі у Вітчизні заслужили і до цього дня заслуговують. Де ж до чинять опір цієї моєї волі з'являться претензії, заявляю, що карати їх буду судом своїм суворим. Також наказую з усією строгістю військової сили, щоб ніхто з хоругвою або зі своїм супроводом у згаданих володіннях не зупинявся, не організовував нічлігів і випасів і хлібів побічних не забирав, ніяких вимог не пред'являв, і нічим іншим їх не обтяжував, оскільки ці володіння переходять у ординацію не на один тільки рік, а до кінця мого життя. Видано у Львові дня 18 березня 1708 ».

19 століття. У південно-західному куті храмового двору до стіни зовнішній стіні храму долучилася дерев'яна одноярусна каркасна дзвіниця. Спочатку їй стіни були обшиті дошками, а завершувала її ґонтова шатрова покрівля.

1844. Храм ремонтують, можливо, частково перебудовують.

1880 рік. Згідно перепису населення в Росохах проживало 790 жителів: 6 римо-католиків, 762 греко-католики і 22 іудеї.

1896 рік. Храм проходить через черговий ремонт.

1926 рік. Були проведені останні ремонтно-реставраційні роботи.

1962 - 1968 роки. Стару церкву закривають, вона не діє.

1960-і - 1980-і роки. Покрівлі пам'ятника архітектури ще були ґонтові.

Росохи: фото церкви 1967 года Росохи: старое фото церкви

12 серпня 1992. Постановою Кабінету Міністрів України було затверджено «Державний реєстр національного культурного надбання». У його списку церква в Росохах була зарахована до категорії пам'яток архітектури національного значення. До реєстру були внесені:

- Комплекс церкви Різдва Богородиці (змішаний), 15-19 століття, охоронний номер / номер в комплексі: 1435 / 0

- Церква Різдва Богородиці (кам'яна), 15-16 століття, охоронний номер / номер в комплексі: 1435 / 1

- Дзвіниця (дерев'яна), 19 століття, охоронний номер / номер в комплексі: 1435 / 2

- Стіни з воротами (кам'яні), 18-19 століття, охоронний номер / номер в комплексі: 1435 / 3

1996. Трохи південніше території старої церкви, була побудована невелика нова церква Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Росохи: колокольня церкви

Росохи: часовня 1990-і - 2000-і роки (?). Ведеться збереження храму від руйнування, адже ґонтовий дах згнив, а коштів у громади на такі роботи не було, держава жодним чином не допомагала. Церкву для її збереження поверх ґонту змушені покривати бляхою, листами жерсті оббивають контрфорси нефу. Ґонтову покрівлю зовнішньої огорожі  поверх покривають листами шиферу.

УВАГА!

ДО НЕ БАЙДУЖИХ ЛЮДЕЙ І МЕЦЕНАТІВ, ДОПОМОЖІТЬ ВІДНОВИТИ ПЕРВІСНИЙ АВТЕНТИЧНИЙ ВИГЛЯД КОМПЛЕКСУ РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ (ОБЛАШТУВАТИ ҐОНТОВИЙ ДАХ НА ЦЕРКВІ, МУРАХ І ДЗВІНИЦІ) ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНІ КОШТИ І НЕ МАЛІ.

Наші дні. У Росохах проживає близько  300 чоловік, тобто мінімум удвічі менше, ніж у період розквіту села. Комплекс церкви, що складається з кам'яного храму, дерев'яної дзвіниці і зовнішньої кам'яної оборонної стіни, дійшов до наших днів у відносно непоганому стані.

Загальний вид на комплекс церкви в Росохах з півночі.

 

Росохи: вид на церковь с севера